Wyślij zdjęcie dziecka

Otwierasz ponownie sklep? Uruchamiasz na nowo usługi? Daj nam znać, poinformujemy o tym mieszkańców - Twoich klientów! Zadzwoń: 508-211-990

Znajdujesz się na starej wersji portalu palukitv.pl

Aktualne informacje znajdziesz na nowej stronie.

 
Znajdź nas na Facebooku

   
   
W maju ukaże się na rynku album Zbigniewa Zwierzykowskiego Żnin na dawnych pocztówkach, zawierający 122 pocztówki przedstawiające Żnin w latach 1898-1945. Można go już zamówić dziś  - po mniejszej, niż detaliczna cenie.

okl-l1.jpg
Projekt okładki z pocztówką wydaną przez żnińskiego drukarza Adolfa Zachariasa przed 1918 rokiem.

    W początkach tego roku Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan rozpoczęło prace zmierzające do wydania książki Zbigniewa Zwierzykowskiego pod tytułem Żnin na dawnych pocztówkach. Książka w formacie kwadratu o boku 20 centymetrów zawierać będzie 122 pocztówki z lat 1898- 1945. Te lata to kilka pocztówkowych epok, a łączy je jedno - pocztówki wydawane wtedy były głównie przez lokalne wydawnictwa, z rzadka trafia się wydawca z Drezna, Berlina czy Poznania. To trzy epoki: Gustawa Wenzla i P. Fleischera, Adolfa Zachariasa i Leona Ksyckiego, w końcu - Alfreda Krzyckiego.
    Najstarsza w zbiorze jest pocztówka z 1898 roku, wydana przez pierwszego wydawcę żnińskich pocztówek - Gustawa Wenzla, którego firmę przejął krótko potem P. Fleischer (imienia nie znamy) i bardzo długo z szacunku dla poprzednika (a i pewnie ze względów komercyjnych, gdyż Wenzel musiał mieć dobrą markę) sygnował pocztówki zaznaczając, że jest następcą Wenzla (P. Fleischer - Gustaw Wenzel Nachfolge).  
    Najmłodsze wiekowo pocztówki należą do czarno-białej okupacyjnej serii Willy Wibbinga - niemieckiego treuhandera (zarządcy) Zakładów Wydawniczych Alfreda Krzyckiego. Potem przyszła era widokówek peerelowskich - wydawanych głównie przez PTTK, które zapewne kiedyś również doczekają się edycji.  

fehkberg.jpg
Czy ktoś wie, gdzie stoi ten budynek?

    Książka zawierać będzie również wstęp, tekst autora o pocztówkach żnińskich oraz materiały uzupełniające, które są w tej chwili kompletowane. Wyklejki ozdobią niepublikowane plany Żnina z początku ubiegłego wieku.
    - Wydanie to jest na pewno zamknięciem jakiegoś okresu kolekcjonerstwa -  mówi autor książki Zbigniew Zwierzykowski. - Jest zamknięciem nie w rozumieniu oczywiście zakończenia, lecz podsumowania na danym etapie i jednocześnie zachętą do dalszego poszukiwania kolejnych, coraz trudniejszych do zdobycia okazów. Etap ten to 15 lat kolekcjonowania widokówek pałuckich, z których pierwszymi były oczywiście żnińskie. Jest to jednocześnie radość z możliwości pokazania innym ich piękna i  magicznego oddziaływania zamkniętego w małym kartoniku ducha tamtych czasów. Po pierwszym publicznym pokazie fragmentu zbioru w 2000 roku w żnińskim muzeum krążą w publicznym obiegu powielane nielegalnie - bez mego udziału i zgody - płyty z niektórymi z tych pocztówek, trafiają się ich niezbyt legalne prezentacje na różnych stronach internetowych. Prezentacje te budząc powszechne zainteresowanie mobilizowały mnie od dawna do ich wydania w formie książki. Działania te spotkały się z życzliwym zainteresowaniem wydawnictwa „Wulkan” i obecnie dobiegają do szczęśliwego finału. Myślę, że album ten mógłby być początkiem całego cyklu podobnych albumów z prezentacją widokówek innych gmin pałuckich.
    Pocztówki uszeregowane będą tematycznie - najpierw Rynek, następnie ulice, potem niektóre budynki, na koniec panoramy. Wiele ujęć przedstawia Żnin, jakiego już od dawna nie ma: piękny, rozebrany przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej hotel Władysławy Smorowskiej naprzeciw sądu (dziś pusta parcela); szpital w pierwotnym kształcie (mały) i po rozbudowie w międzywojniu; jednopiętrowa kamienica na rogu Rynku i Śniadeckich miast reprezentacyjnej budowli, na parterze której dziś mieści się Bank Millennium. Mamy obrazek przed zbudowaniem dwupiętrowego budynku, w którym mieści się hotel Basztowy, jest widok przeciwległego rogu Rynku jeszcze bez Ratusza.

  Kup
książkę
 

Nasze inne

propozycje

wydawnicze

    Budynek - zagadka
    Jest też jeden budynek - zagadka; przedstawiający go fragment pocztówki sprzed pierwszej wojny światowej publikujemy obok. Nie udało się ani autorowi, ani wydawcy rozszyfrować, gdzie stoi (stała?) przedstawiona na nim kamienica. Jest to restauracja Johanna Fehlberga, a po obu stronach wejścia znajdują się napisy reklamujące, iż mieści się tam także fabryczny skład piwa (napis po lewej) czyli Bier depot (napis po prawej). Jeśli któryś z czytelników pomógłby nam rozwikłać tę zagadkę, czekamy na telefony (052-302-09-28 lub maile (redakcja@paluki.tygodnik.pl).
   
Zamówienia
    W sprzedaży detalicznej album kosztować będzie 59 zł. Dla osób i instytucji, które złożą (na dowolną ilość egz.) zamówienia wcześniej, przewidziana jest cena promocyjna: 39 zł.

   Warunkiem jest złożenie zamówienia przed 4 kwietnia 2008 za pośrednictwem strony internetowej www.paluki.tygodnik.pl/album lub dołączonej za tydzień do Pałuk specjalnej pocztówki (nie trzeba na nią naklejać znaczka). Wszyscy, którzy zamówią książkę wcześniej, otrzymają dodatkowo w prezencie specjalnie zaprojektowany i wydrukowany z okazji wydania albumu komplet 9 współczesnych pocztówek Żnina wykonanych przez reporterów Pałuk. Pocztówki te nie będą kierowane osobno do dystrybucji.
    Zamówiony album (wraz z pocztówkami) będzie można odebrać w redakcjach Pałuk w Żninie i Mogilnie (płatność na miejscu); osoby dokonujące przedpłaty na konto otrzymają przesyłkę pocztą lub przez kuriera Wydawnictwa (przy wyborze przedpłaty wysłanie zamówienia pełni jedynie rolę pomocniczą).
    W poniedziałek, 17 marca komplet materiałów został przewieziony do Wrześni, gdzie rozpoczęła się praca reprodukcyjna na najnowocześniejszym skanerze Epsona o wielkiej rozdzielczości i głębokiej dynamice kolorów. Samo skanowanie zdjęć potrwa tydzień. W zamierzeniu edycja ma stać na najwyższym możliwym do osiągnięcia poziomie edytorskim i drukarskim.

Dominik Księski, 20 III 2008
 
Podobne teksty:
 
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry